»Myśl ks. Bosko

Jeśli chcesz być kochany pokaż, że Kochasz !

czytelnia

Przygotowanie do Dwustulecia urodzin Ks. Bosko

dodano: 9 lutego 2011

kategorie: ks. Jan Bosko

Przełożony Generalny, ks. Pascual Chávez, zapowiada i przedstawia drogę przygotowania do obchodów Dwustulecia urodzin Ks. Bosko (1815-2015). Drogę odkrycia na nowo życia, pedagogii i duchowości Świętego młodych.

Listem, z datą 31 stycznia, Przełożony Generalny zwraca się do Salezjanów, aby przedstawić drogę przygotowania do obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Ks. Bosko, “wielkiego wydarzenia dla nas, dla całej Rodziny Salezjańskiej i całego Ruchu salezjańskiego, które jednak wymaga intensywnej i głębokiej drogi przygotowania, aby było owocne dla nas wszystkich, dla Kościoła, młodzieży i społeczeństwa”.

Wskazana droga znajduje swój punkt wyjścia w pierwszej grupie tematycznej Kapituły Generalnej 26 – “Zacząć na nowo od Ks. Bosko”: “Wdrożenie KG26, która wymaga od nas wzmocnienia naszej charyzmatycznej tożsamości i ożywienia w sercu każdego z nas pasji apostolskiej, jest naszym pierwszym i konkretnym przygotowaniem do obchodów rocznicy Dwustulecia”.

Etapy, które się rozpoczynają i będą się kończyć 16 sierpnia każdego roku, w dniu urodzin Ks. Bosko, wyznaczają drogę; “każdy etap zmierza do rozwinięcia jakiegoś aspektu charyzmatu Księdza Bosko. Temat każdego z trzech etapów przygotowania będzie zbiegał się z tematem Wiązanki poszczególnego roku”.

Wskazana droga jest następująca:

* Poznanie historii Księdza Bosko, 16 sierpnia 2011 – 15 sierpnia 2012: “systematyczne przestudiowanie i przyswojenie sobie zdobytej wiedzy o Ks. Bosko... Poznawanie Księdza Bosko jest warunkiem, aby móc przekazać jego charyzmat i zaproponować jego aktualność”.
* Pedagogia Księdza Bosko, 16 sierpnia 2012 – 15 sierpnia 2013: “Dzisiaj koniecznym jest podłębić pedagogię salezjańską, tzn. potrzebę studiowania i urzeczywistniania odnowionego systemu prewencyjnego, którego pragnął ks. Egidio Viganň… rozwinąć jego wielkie zalety, zmodernizować jego zasady, idee, wskazania; aby zinterpretować na dzisiaj jego podstawowe zamysły”.
* Duchowość Księdza Bosko, 16 sierpnia 2013 – 15 sierpnia 2014: “Jest to, być może, najmniej pogłębiony wymiar Księdza Bosko. Był on człowiekiem całkowicie nastawionym na pracę, nie dostarcza nam opisów swoich przemian duchowych, ani nie pozostawia nam wyraźnych refleksji na temat swojego życia duchowego”.

“Obchody Dwustulecia urodzin Księdza Bosko odbywać się będą po Kapitule Generalnej XXVII: rozpoczną się dnia 16 sierpnia 2014 r. i zakończą się dnia 16 sierpnia 2015 r.”, ich tematem będzie “Posłannictwo Księdza Bosko z młodzieżą i dla młodzieży”. Na poziomie międzynarodowym zaplanowane są dwa wydarzenia:

* Międzynarodowy Kongres Studiów Salezjańskich, na temat “Rozwój charyzmatu Ks. Bosko”, w “Salesianum”, w Rzymie, w listopadzie 2014 r.;
* “Campo Bosco” Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego, na temat “Młodzi dla młodych”, w Turynie, w sierpniu 2015 r.

„Ten rok powinien być zaprogramowany w Inspektoriach na czas, aby móc się skoncentrować na drodze odnowy duchowej i duszpasterskiej, jaką pragniemy przebyć jako Zgromadzenie, Rodzina Salezjańska i jako Ruch salezjański i popierać doniosłość i aktualność orędzi, które pragniemy przekazać”.


Na zakończenie listu Przełożony Generalny proponuje uaktualnioną wersję modlitwy do Ks. Bosko, zachęcając Salezjanów, by uczynili ją swoją własną modlitwą i odmawiali ją w czasie swoich codziennych praktyk religijnych.

« czytelnia

Komentarze

Ilość komentarzy: 0 dodaj komentarz »

Dodaj komentarz - pola oznaczone * są obowiązkoweOratorium im św. Jana Bosko w Łodzi nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych na stronie.
Prosimy o wzajemny szacunek i kulturę osobistą.

na górę